Aktualności

29.11.2017

Bolesław Piecha w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja

W rozmowie  z redaktorem programu „Z Parlamentu Europejskiego” Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha komentuje aktualne wydarzenia dotyczące Unii Europejskiej, takie jak negocjacje z Wielką Brytanią po Brexicie czy decyzja o przeniesieniu Europejskiej Agencji Leków do stolicy Holandii.

Europejska Agencja Leków (EMA) zostanie przeniesiona po Brexicie z Londynu do Amsterdamu.
O pozyskanie siedziby starała się również Polska, jednak odpadła w pierwszej rundzie głosowania. Zdaniem byłego ministra zdrowia na ostateczne wyniki największy wpływ miały nie państwa członkowskie, a koncerny farmaceutyczne zajmujące się rejestracją leków.

W rozmowie poruszono również kwestię polskiego stanowiska na temat wyjścia Wielkiej Brytanii
z UE: „To nie jest tak, że Wielka Brytania może wycofać się bez konsekwencji finansowych. Brexit nie był dobrym zdarzeniem dla Unii Europejskiej, natomiast stał się faktem” – stwierdza Bolesław Piecha. Zdaniem europosła konsekwencje decyzji, jaką podjął brytyjski rząd, jeszcze przez wiele miesięcy będą jednym z głównych problemów Unii. Obecnie trwają negocjacje dotyczące m.in. liczby miejsc europosłów w parlamencie oraz wysokości składki członkowskiej.

Równie żywym tematem okazały się odmienne interpretacje prawa unijnego oraz kwestia otwarcia traktatów po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE. W opinii Bolesława Piechy reforma unijna powinna bazować na renegocjacji traktatów, które w wielu sytuacjach przestały odpowiadać na aktualne potrzeby.  
Europoseł zapytany o to, w jakim kierunku powinna podążać Polska podczas rozmów z unijnymi liderami, przypomina zapowiedź głównych przedstawicieli PiS-u na temat łączenia państw bałtyckich, jak również wskazuje na nienajlepsze relacje Polski z Litwą i Ukrainą.
Zdaniem europarlamentarzysty państwo polskie powinno skupić się na sojuszu z Niemcami oraz tymi członkami Unii, którzy powielają polskie stanowisko wobec kryzysu migracyjnego.

Pełna rozmowa dostępna jest tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=Wt94oYqpKG
 

powrót do góry

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

23 października ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w związku z poszerzonym wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada tego roku, ceny 631 produktów leczniczych wydawanych na receptę będą niższe. Zyskają pacjenci zmagający się z chorobą Leśnikowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, cukrzycą, czy stwardnieniem rozsianym.
23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

17 października, w Brukseli rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie liderów UE w sprawie Wielkiej Brytanii. Według komentatorów była to „ostatnia szansa” na uzyskanie porozumienia, które umożliwi Zjednoczonemu Królestwu opuścić UE 31 października. Za sprawą poprawki posła Olivera Letwina, zostało to odroczone.
23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

16 października Sejm zatwierdził dwie nowelizacje ustaw – o inspekcji handlowej i prawie ochrony środowiska. Aktualizacje oczekują na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. W świetle nowego prawa Inspekcja Handlowa wymierzy kary pieniężne jednostkom odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję kotłów, które nie spełniają wymogów unijnych.