Aktualności

28.12.2017

2 LATA W SŁUŻBIE ZDROWIA – PODSUMOWANIE

W trakcie ostatniej konferencji prasowej minister Konstanty Radziwiłł podsumował dwa lata intensywnych działań Ministerstwa Zdrowia. Oceniając wykonaną pracę jako bardzo dobrą, zaznaczył, że to nie koniec zmian. Przed ministerstwem stoi zadanie przygotowania systemu na zwiększone środki oraz wybór priorytetów w kwestiach związanych z finansowaniem resortu.

Minister Konstanty Radziwiłł zauważył, że „zdrowie Polaków to sprawa publiczna, jeden z podstawowych obowiązków odpowiedzialności zarówno władzy centralnej – rządu, jak i szerzej – całej władzy publicznej. Polacy mają prawo oczekiwać od państwa i samorządów nowoczesnej, bezpiecznej i – przede wszystkim – dostępnej opieki zdrowotnej”.

Jako kluczowe osiągnięcia Minister Radziwiłł wymienił zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB oraz szereg zmian strukturalnych, takich jak zakaz prywatyzacji szpitali i uniemożliwienie ich komercjalizacji poprzez przekształcenie w spółkę czy upowszechnienie dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej.
 

powrót do góry

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

23 października ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w związku z poszerzonym wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada tego roku, ceny 631 produktów leczniczych wydawanych na receptę będą niższe. Zyskają pacjenci zmagający się z chorobą Leśnikowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, cukrzycą, czy stwardnieniem rozsianym.
23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

17 października, w Brukseli rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie liderów UE w sprawie Wielkiej Brytanii. Według komentatorów była to „ostatnia szansa” na uzyskanie porozumienia, które umożliwi Zjednoczonemu Królestwu opuścić UE 31 października. Za sprawą poprawki posła Olivera Letwina, zostało to odroczone.
23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

16 października Sejm zatwierdził dwie nowelizacje ustaw – o inspekcji handlowej i prawie ochrony środowiska. Aktualizacje oczekują na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. W świetle nowego prawa Inspekcja Handlowa wymierzy kary pieniężne jednostkom odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję kotłów, które nie spełniają wymogów unijnych.