Aktualności

20.03.2015

Aktualne prace Komisji ENVI

"Weterynaryjny produkt leczniczy” oraz „Zmiana rozporządzenia (WE) nr 726/2004 ustanawiającego wspólnotowe procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych" –  to dwa projekty, którymi podczas marcowej sesji zajmowali się członkowie komisji ENVI. Głos w sprawie projektów zabrał również europoseł Bolesław Piecha.

Bolesław Piecha zwrócił uwagę na potrzebę doprecyzowania dokumentu, który obecnie jest jeszcze na bardzo wstępnym etapie. „Pierwsza sprawa to kwestia poziomu bezpieczeństwa. Ten dokument ma służyć podniesieniu bezpieczeństwa, jeśli chodzi o stosowanie leków weterynaryjnych, zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi”. Bolesław Piecha zwrócił również uwagę na to, że obecne zapisy, takie jak praktycznie całkowite zniesienie obowiązku sporządzania raportów bezpieczeństwa czy wprowadzenie bezterminowych pozwoleń na dopuszczenie do obrotu wszystkich leków, nie wnoszą gwarancji podniesienia poziomu bezpieczeństwa, a wręcz ją zmniejszają.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym wystąpieniem Bolesława Piechy:

cz.1:

 

cz. 2:

 

powrót do góry

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

23 października ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w związku z poszerzonym wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada tego roku, ceny 631 produktów leczniczych wydawanych na receptę będą niższe. Zyskają pacjenci zmagający się z chorobą Leśnikowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, cukrzycą, czy stwardnieniem rozsianym.
23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

17 października, w Brukseli rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie liderów UE w sprawie Wielkiej Brytanii. Według komentatorów była to „ostatnia szansa” na uzyskanie porozumienia, które umożliwi Zjednoczonemu Królestwu opuścić UE 31 października. Za sprawą poprawki posła Olivera Letwina, zostało to odroczone.
23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

16 października Sejm zatwierdził dwie nowelizacje ustaw – o inspekcji handlowej i prawie ochrony środowiska. Aktualizacje oczekują na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. W świetle nowego prawa Inspekcja Handlowa wymierzy kary pieniężne jednostkom odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję kotłów, które nie spełniają wymogów unijnych.