Aktualności

21.12.2018

Ministerstwo Zdrowia przekazało pieniądze na pięć nowych maszyn dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

W Warszawie odbyło się uroczyste przekazanie dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego trzech samolotów Tecnam P2008JC MkII i dwóch śmigłowców Robinson R-44 Raven II. Koszt zakupu samolotów wyniósł 2,5 mln zł, a śmigłowców 5,9 mln zł. Środki pochodzą z budżetu państwa, a także Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Dobrze wyszkoleni piloci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zagwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa pacjentom, a także personelowi medycznemu uczestniczącemu w akcjach ratowniczych – powiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, podczas uroczystego przekazania ratownikom nowo kupionych maszyn. 

Wiceszefowa resortu zdrowia poinformowała, że maszyny kupiono w ramach programu rządowego dotyczącego szkolenia pilotów. Program zapobiegania negatywnym skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego zakłada, że w najbliższych latach do służby w LPR zostanie przygotowanych ponad 30 pilotów. Na wieloletni program rząd przeznaczy 150 mln zł.

Warto dodać, że koszt zakupu samolotów wyniósł 2,5 mln zł, a śmigłowców 5,9 mln zł. – W ramach inwestycji zakupiono trzy samoloty oraz dwa śmigłowce. Statki powietrzne wpisują się doskonale w potrzeby szkoleniowe LPR ze względu na ich specyfikację. Tecnamy P2008JC MkII są samolotami dwumiejscowymi, jednosilnikowymi, tłokowymi, lądowymi. Charakteryzują się przede wszystkim dużą długotrwałością lotu za sprawą małego zużycia paliwa, zaś ich cechą wyróżniającą jest nowoczesna awionika. Natomiast śmigłowce Robinson R-44 Raven II to maszyny czteromiejscowe, jednosilnikowe, tłokowe, lądowe. Konstrukcja tych śmigłowców znana jest w całym świecie lotniczym. Podobnie jak samoloty wyposażone są w nowoczesną awionikę, czyli elektroniczne, zintegrowane wyświetlacze wielofunkcyjne tzw. glass cockpit – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/ministerstwo-zdrowia-inwestuje-w-szkolenie-pilotow-smiglowcowych-w-sluzbie-hems

Fot. Ministerstwo Zdrowia 

 

powrót do góry

25.04.2019

„PO mówiąc o wprowadzeniu euro, nie liczy się z tym, jakie to będzie miało konsekwencje dla Polaków”

– W krajach, w których wprowadzono euro nastąpił wyraźny wzrost cen. Skorzystały na tym tylko kraje silne. PO mówiąc o wprowadzeniu euro, nie liczy się z tym, jakie to będzie miało konsekwencje dla kieszeni Polaków – mówił Europoseł PiS Ryszard Czarnecki podczas konferencji prasowej.
19.04.2019

Europoseł Bolesław Piecha w Radiu Piekary: Moje doświadczenie i wiedza ekspercka przyda się obywatelom

– Wiedza ekspercka i doświadczenie, które posiadam przyda się obywatelom – mówił w wywiadzie dla Radia Piekary Bolesław Piecha, Poseł do Parlamentu Europejskiego.
18.04.2019

Prezes PiS Jarosław Kaczyński: Europejskie zarobki, a nie ceny

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w Lublinie, Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraźnie zaznaczył, że partia rządząca jest przeciwna wprowadzeniu w Polsce euro. – Mówimy „nie” euro, mówimy „nie” europejskim cenom. Mówimy: europejskie zarobki, a nie ceny. To jest obrona naszych polskich interesów i nasz obowiązek wobec narodu – powiedział Jarosław Kaczyński.