Aktualności

08.01.2019

Ministerstwo Zdrowia: Od stycznia na liście refundacyjnej m.in. leki na raka płuc, SMA i białaczkę

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, nusinersen, jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) – choroby genetycznej niszczącej mięśnie i nerwy, w konsekwencji prowadzącej do ciężkiej niepełnosprawności, a często do śmierci – będzie dostępny dla wszystkich polskich pacjentów z tym schorzeniem. Jest to niewątpliwie sukces resortu zdrowia. 

Nusinersen jest obecnie formalnie refundowany w 22 krajach europejskich,  jednak w niektórych z tych państw jest refundowany z ograniczeniami wiekowymi, a w kilku innych jest dostępny tylko na podstawie indywidualnych decyzji refundacyjnych. Tym bardziej warto pokreślić, że w Polsce lek będzie dostępny dla całej populacji pacjentów cierpiących na rdzeniowy zanik mięśni.

Korzystne zmiany w poprawie dostępności do leczenia obejmą też pacjentów cierpiących na raka płuc. Tecentriq (atezolizumab) wchodzi na listę refundacyjną w ramach istniejącego programu lekowego: „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” i zostanie udostępniony jako nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów w drugiej linii leczenia raka płuc o typie płaskonabłonkowym oraz rakiem płuc o typie innym niż płaskonabłonkowy.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o rozszerzeniu populacji pacjentów, dla których dostępny będzie lek Xalkori (crizotinibum). Zostanie on objęty refundacją w programie „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” w ramach pierwszej linii leczenia, a ponadto w populacji pacjentów z re-aranżacją genu ROS1.

Ważną nowością jest również objęcie refundacją Venclyxto (Venetoclaxum) w ramach nowego programu lekowego „Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej wenetoklaksem”.

Ponadto nowa lista leków refundowanych zawiera zmiany korzystne dla najmłodszej grupy pacjentów. –  W pierwszej kolejności warto nadmienić, że utrzymaliśmy refundację dla leku Diacomit, stosowanego przy ciężkiej dziecięcej padaczce lekoopornej. Z kolei dzieci z wadami serca manifestującymi się zmianami hemodynamicznymi będą miały zabezpieczony dostęp do profilaktyki zakażenia wirusem RS – poinformował wiceminister zdrowia Marcin Czech. 

Fot. Ministerstwo Zdrowia 

Więcej informacji na https://www.gov.pl/web/zdrowie/pierwszy-tydzien-e-recepty-w-polsce

 

powrót do góry

25.04.2019

„PO mówiąc o wprowadzeniu euro, nie liczy się z tym, jakie to będzie miało konsekwencje dla Polaków”

– W krajach, w których wprowadzono euro nastąpił wyraźny wzrost cen. Skorzystały na tym tylko kraje silne. PO mówiąc o wprowadzeniu euro, nie liczy się z tym, jakie to będzie miało konsekwencje dla kieszeni Polaków – mówił Europoseł PiS Ryszard Czarnecki podczas konferencji prasowej.
19.04.2019

Europoseł Bolesław Piecha w Radiu Piekary: Moje doświadczenie i wiedza ekspercka przyda się obywatelom

– Wiedza ekspercka i doświadczenie, które posiadam przyda się obywatelom – mówił w wywiadzie dla Radia Piekary Bolesław Piecha, Poseł do Parlamentu Europejskiego.
18.04.2019

Prezes PiS Jarosław Kaczyński: Europejskie zarobki, a nie ceny

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w Lublinie, Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraźnie zaznaczył, że partia rządząca jest przeciwna wprowadzeniu w Polsce euro. – Mówimy „nie” euro, mówimy „nie” europejskim cenom. Mówimy: europejskie zarobki, a nie ceny. To jest obrona naszych polskich interesów i nasz obowiązek wobec narodu – powiedział Jarosław Kaczyński.