Aktualności

08.01.2019

Ministerstwo Zdrowia: Od stycznia na liście refundacyjnej m.in. leki na raka płuc, SMA i białaczkę

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, nusinersen, jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) – choroby genetycznej niszczącej mięśnie i nerwy, w konsekwencji prowadzącej do ciężkiej niepełnosprawności, a często do śmierci – będzie dostępny dla wszystkich polskich pacjentów z tym schorzeniem. Jest to niewątpliwie sukces resortu zdrowia. 

Nusinersen jest obecnie formalnie refundowany w 22 krajach europejskich,  jednak w niektórych z tych państw jest refundowany z ograniczeniami wiekowymi, a w kilku innych jest dostępny tylko na podstawie indywidualnych decyzji refundacyjnych. Tym bardziej warto pokreślić, że w Polsce lek będzie dostępny dla całej populacji pacjentów cierpiących na rdzeniowy zanik mięśni.

Korzystne zmiany w poprawie dostępności do leczenia obejmą też pacjentów cierpiących na raka płuc. Tecentriq (atezolizumab) wchodzi na listę refundacyjną w ramach istniejącego programu lekowego: „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” i zostanie udostępniony jako nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów w drugiej linii leczenia raka płuc o typie płaskonabłonkowym oraz rakiem płuc o typie innym niż płaskonabłonkowy.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o rozszerzeniu populacji pacjentów, dla których dostępny będzie lek Xalkori (crizotinibum). Zostanie on objęty refundacją w programie „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” w ramach pierwszej linii leczenia, a ponadto w populacji pacjentów z re-aranżacją genu ROS1.

Ważną nowością jest również objęcie refundacją Venclyxto (Venetoclaxum) w ramach nowego programu lekowego „Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej wenetoklaksem”.

Ponadto nowa lista leków refundowanych zawiera zmiany korzystne dla najmłodszej grupy pacjentów. –  W pierwszej kolejności warto nadmienić, że utrzymaliśmy refundację dla leku Diacomit, stosowanego przy ciężkiej dziecięcej padaczce lekoopornej. Z kolei dzieci z wadami serca manifestującymi się zmianami hemodynamicznymi będą miały zabezpieczony dostęp do profilaktyki zakażenia wirusem RS – poinformował wiceminister zdrowia Marcin Czech. 

Fot. Ministerstwo Zdrowia 

Więcej informacji na https://www.gov.pl/web/zdrowie/pierwszy-tydzien-e-recepty-w-polsce

 

powrót do góry

20.02.2019

Minister Łukasz Szumowski: Cyfryzacja ochrony zdrowia jest jednym z priorytetów rządu

– E-skierowania pozwolą na bezpieczniejsze i bardziej optymalne wykorzystywanie zasobów w ochronie zdrowia – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od 2021 roku skierowania będą wystawiane obowiązkowo w wersji elektronicznej.
14.02.2019

Od marca wzrosną emerytury i renty. Minister Elżbieta Rafalska potwierdziła waloryzację

Minister Elżbieta Rafalska podpisała komunikat w sprawie wskaźnika waloryzacji rent i emerytur. Świadczenia wzrosną od 1 marca 2019 roku.
07.02.2019

Premier Mateusz Morawiecki: Kto troszczy się o dzieci, ten troszczy się o Polskę

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął program dotyczący odżywiania uczniów w szkołach. – Państwo musi wspierać dzieci, a my dajemy temu wyraz. Nasz program zakłada 2,5 mld zł na sfinansowanie zdrowej, smacznej i wysokiej jakości polskiej żywności – poinformował Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.