Aktualności

08.01.2019

Ministerstwo Zdrowia: Od stycznia na liście refundacyjnej m.in. leki na raka płuc, SMA i białaczkę

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, nusinersen, jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) – choroby genetycznej niszczącej mięśnie i nerwy, w konsekwencji prowadzącej do ciężkiej niepełnosprawności, a często do śmierci – będzie dostępny dla wszystkich polskich pacjentów z tym schorzeniem. Jest to niewątpliwie sukces resortu zdrowia. 

Nusinersen jest obecnie formalnie refundowany w 22 krajach europejskich,  jednak w niektórych z tych państw jest refundowany z ograniczeniami wiekowymi, a w kilku innych jest dostępny tylko na podstawie indywidualnych decyzji refundacyjnych. Tym bardziej warto pokreślić, że w Polsce lek będzie dostępny dla całej populacji pacjentów cierpiących na rdzeniowy zanik mięśni.

Korzystne zmiany w poprawie dostępności do leczenia obejmą też pacjentów cierpiących na raka płuc. Tecentriq (atezolizumab) wchodzi na listę refundacyjną w ramach istniejącego programu lekowego: „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” i zostanie udostępniony jako nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów w drugiej linii leczenia raka płuc o typie płaskonabłonkowym oraz rakiem płuc o typie innym niż płaskonabłonkowy.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o rozszerzeniu populacji pacjentów, dla których dostępny będzie lek Xalkori (crizotinibum). Zostanie on objęty refundacją w programie „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” w ramach pierwszej linii leczenia, a ponadto w populacji pacjentów z re-aranżacją genu ROS1.

Ważną nowością jest również objęcie refundacją Venclyxto (Venetoclaxum) w ramach nowego programu lekowego „Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej wenetoklaksem”.

Ponadto nowa lista leków refundowanych zawiera zmiany korzystne dla najmłodszej grupy pacjentów. –  W pierwszej kolejności warto nadmienić, że utrzymaliśmy refundację dla leku Diacomit, stosowanego przy ciężkiej dziecięcej padaczce lekoopornej. Z kolei dzieci z wadami serca manifestującymi się zmianami hemodynamicznymi będą miały zabezpieczony dostęp do profilaktyki zakażenia wirusem RS – poinformował wiceminister zdrowia Marcin Czech. 

Fot. Ministerstwo Zdrowia 

Więcej informacji na https://www.gov.pl/web/zdrowie/pierwszy-tydzien-e-recepty-w-polsce

 

powrót do góry

24.07.2019

Premier Mateusz Morawiecki: To kolejny milowy krok w odbudowywaniu polskiej armii

W poniedziałek, 22 lipca Premier Mateusz Morawiecki wraz z Mariuszem Błaszczakiem, Ministrem Obrony Narodowej, odwiedzili Zakłady Mechaniczne Bumar w Gliwicach, gdzie podpisano kontrakt na remont czołgów T-72. Jego wartość to blisko dwa miliardy złotych.
15.07.2019

Bolesław Piecha będzie otwierał listę wyborczą PiS w wyborach do Sejmu

W minioną sobotę, Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprezentował liderów list kandydatów w 41 okręgach w jesiennych wyborach do Sejmu. On sam stanie na czele listy w okręgu warszawskim. Natomiast Premier Mateusz Morawiecki będzie otwierał listę w Katowicach. Prezes Jarosław Kaczyński zdecydował, że w Rybniku to Bolesław Piecha otworzy listę wyborczą PiS.
15.07.2019

Premier Mateusz Morawiecki: Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego świadczenia – 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zapewnia dodatkowe 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania. Wsparcie ma trafić do osób uprawnionych jeszcze w tym roku.