Aktualności

10.01.2019

Od stycznia w aptekach działa system realizowania e-recept. Co to oznacza dla pacjentów?

Od stycznia bieżącego roku wszystkie apteki w Polsce są zobowiązane do podłączenia do platformy e-zdrowie. – Z danych wynika, że dotychczas spośród 14,5 tys. działających w kraju aptek i punktów aptecznych 97 proc. z nich wygenerowało certyfikat i jest podłączonych do systemu. Jeśli chodzi o raportowanie Dokumentów Realizacji Recepty, wysłało je dotychczas 93 proc. placówek – podaje Ministerstwo Zdrowia. 

Apteki w zdecydowanej większości są przygotowane do elektronicznego raportowania realizowanych recept (zarówno elektronicznych,  jak i papierowych).

– Za tym sukcesem stoi olbrzymia praca wielu ludzi i zaangażowanie samorządu aptekarskiego! Tu podziękowania dla samorządu aptekarskiego i jego przedstawicieli, którzy są dziś z nami za to, że uwierzyli że damy radę – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w czasie konferencji prasowej.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce jest 14,5 tys. aptek i punktów aptecznych, z czego już dziś 97 proc.  jest podłączonych do systemu i jest w gotowości do realizacji elektronicznych recept. Liczba tych aptek z dnia na dzień się zwiększa. Pacjenci mają możliwość monitorowania, którzy lekarze oraz które placówki wystawiają już e-recepty, gdyż informacje o nich pojawiają się sukcesywnie na stronie https://mapa.pacjent.gov.pl/

Warto także dodać, że od 1 stycznia 2019 roku wpłynęło ponad 9 mln Dokumentów Realizacji Recepty (DRR), co daje średni dzienny wpływ 1,3 mln DRR. Liderem pod tym względem jest województwo podkarpackie – 95,3 proc., natomiast w województwie śląskim – 92,5 proc. 

– Przez cały okres współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, wspólnie zorganizowaliśmy i będziemy organizować szkolenia dla farmaceutów. Około 8 tys. osób zostało przeszkolonych z wdrożenia i realizacji e-recept w 12 izbach okręgowych. W najbliższym czasie będziemy organizowali kolejne szkolenia – poinformowała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Dzięki wprowadzeniu elektronicznej recepty pacjenci m.in. oszczędzą czas i pieniądze, mogą zrealizować e-recepty w kilku aptekach i mieć możliwość zakupu każdego leku w innej placówce, znika również problem nieczytelnych recept, z kolei rodzina lub przyjaciele osób starszych mogą monitorować na odległość, czy pacjent faktycznie wykupił przepisane leki. Wprowadzenie e-recepty oznacza także sprawniejszą opiekę nad przewlekle chorymi – nie trzeba iść do lekarza, e-recepta na te same leki może zostać dostarczona drogą elektroniczną (poczta e-mail, SMS, IKP).

 

Więcej informacji na https://www.gov.pl/web/zdrowie/pierwszy-tydzien-e-recepty-w-polsce

 

powrót do góry

24.07.2019

Premier Mateusz Morawiecki: To kolejny milowy krok w odbudowywaniu polskiej armii

W poniedziałek, 22 lipca Premier Mateusz Morawiecki wraz z Mariuszem Błaszczakiem, Ministrem Obrony Narodowej, odwiedzili Zakłady Mechaniczne Bumar w Gliwicach, gdzie podpisano kontrakt na remont czołgów T-72. Jego wartość to blisko dwa miliardy złotych.
15.07.2019

Bolesław Piecha będzie otwierał listę wyborczą PiS w wyborach do Sejmu

W minioną sobotę, Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprezentował liderów list kandydatów w 41 okręgach w jesiennych wyborach do Sejmu. On sam stanie na czele listy w okręgu warszawskim. Natomiast Premier Mateusz Morawiecki będzie otwierał listę w Katowicach. Prezes Jarosław Kaczyński zdecydował, że w Rybniku to Bolesław Piecha otworzy listę wyborczą PiS.
15.07.2019

Premier Mateusz Morawiecki: Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego świadczenia – 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zapewnia dodatkowe 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania. Wsparcie ma trafić do osób uprawnionych jeszcze w tym roku.