Aktualności

14.01.2019

Parlament Europejski: Wyższe rekompensaty za opóźnienia pociągów i wzmocnienie praw pasażerów

Pod koniec ubiegłego roku, posłowie do PE głosowali za unowocześnieniem praw pasażerów w ruchu kolejowym. Proponowane zmiany obejmują kilka kluczowych obszarów i miałyby zastosowanie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Wyższe odszkodowania 

Zdecydowano o zwiększeniu odszkodowań za opóźnienia dłuższe niż godzina z 25 do 50 proc. ceny biletu. W przypadku opóźnienia o co najmniej półtorej godziny pasażerowie mieliby prawo do odszkodowania w wysokości 75 proc. ceny biletu, a jeśli będzie ono większe niż dwie godziny – 100 proc. ceny biletu.

Więcej dla niepełnosprawnych

PE postuluje także, aby pomoc dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej była bezpłatna i dostępna na większych stacjach bez konieczności wcześniejszego powiadomienia. Natomiast w przypadku, gdy pomoc takim osobom potrzebna jest na mniejszych stacjach, ograniczony ma być czas wymagany na wstępne powiadomienie o tym.

Pociągi przyjazne dla rowerzystów

Obecnie w pociągach nie ma wystarczająco dużo miejsc na rowery. Posłowie do PE chcą, aby nowe pociągi były wyposażone w specjalne pomieszczenia na rowery.

Jednolite stosowanie w całej UE

Jak informuje PE, obecnie tylko pięć państw UE w pełni stosuje obowiązujące przepisy dotyczące praw pasażerów w ruchu kolejowym: Belgia, Dania, Włochy, Niderlandy i Słowenia. Inne państwa korzystają ze zwolnień dla dalekobieżnych pociągów krajowych, a także dla transgranicznych przewozów miejskich, podmiejskich i regionalnych. Posłowie do PE chcą, aby państwa członkowskie przestały korzystać ze zwolnień najpóźniej w terminie jednego roku od wejścia w życie nowych przepisów.

Kolejne kroki

Po głosowaniu Rady nad swoim stanowiskiem Parlament Europejski będzie mógł rozpocząć negocjacje z państwami członkowskimi.

Więcej informacji na stronie


Fot. Pixabay

powrót do góry

24.07.2019

Premier Mateusz Morawiecki: To kolejny milowy krok w odbudowywaniu polskiej armii

W poniedziałek, 22 lipca Premier Mateusz Morawiecki wraz z Mariuszem Błaszczakiem, Ministrem Obrony Narodowej, odwiedzili Zakłady Mechaniczne Bumar w Gliwicach, gdzie podpisano kontrakt na remont czołgów T-72. Jego wartość to blisko dwa miliardy złotych.
15.07.2019

Bolesław Piecha będzie otwierał listę wyborczą PiS w wyborach do Sejmu

W minioną sobotę, Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprezentował liderów list kandydatów w 41 okręgach w jesiennych wyborach do Sejmu. On sam stanie na czele listy w okręgu warszawskim. Natomiast Premier Mateusz Morawiecki będzie otwierał listę w Katowicach. Prezes Jarosław Kaczyński zdecydował, że w Rybniku to Bolesław Piecha otworzy listę wyborczą PiS.
15.07.2019

Premier Mateusz Morawiecki: Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego świadczenia – 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zapewnia dodatkowe 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania. Wsparcie ma trafić do osób uprawnionych jeszcze w tym roku.