Aktualności

14.01.2019

Parlament Europejski: Wyższe rekompensaty za opóźnienia pociągów i wzmocnienie praw pasażerów

Pod koniec ubiegłego roku, posłowie do PE głosowali za unowocześnieniem praw pasażerów w ruchu kolejowym. Proponowane zmiany obejmują kilka kluczowych obszarów i miałyby zastosowanie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Wyższe odszkodowania 

Zdecydowano o zwiększeniu odszkodowań za opóźnienia dłuższe niż godzina z 25 do 50 proc. ceny biletu. W przypadku opóźnienia o co najmniej półtorej godziny pasażerowie mieliby prawo do odszkodowania w wysokości 75 proc. ceny biletu, a jeśli będzie ono większe niż dwie godziny – 100 proc. ceny biletu.

Więcej dla niepełnosprawnych

PE postuluje także, aby pomoc dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej była bezpłatna i dostępna na większych stacjach bez konieczności wcześniejszego powiadomienia. Natomiast w przypadku, gdy pomoc takim osobom potrzebna jest na mniejszych stacjach, ograniczony ma być czas wymagany na wstępne powiadomienie o tym.

Pociągi przyjazne dla rowerzystów

Obecnie w pociągach nie ma wystarczająco dużo miejsc na rowery. Posłowie do PE chcą, aby nowe pociągi były wyposażone w specjalne pomieszczenia na rowery.

Jednolite stosowanie w całej UE

Jak informuje PE, obecnie tylko pięć państw UE w pełni stosuje obowiązujące przepisy dotyczące praw pasażerów w ruchu kolejowym: Belgia, Dania, Włochy, Niderlandy i Słowenia. Inne państwa korzystają ze zwolnień dla dalekobieżnych pociągów krajowych, a także dla transgranicznych przewozów miejskich, podmiejskich i regionalnych. Posłowie do PE chcą, aby państwa członkowskie przestały korzystać ze zwolnień najpóźniej w terminie jednego roku od wejścia w życie nowych przepisów.

Kolejne kroki

Po głosowaniu Rady nad swoim stanowiskiem Parlament Europejski będzie mógł rozpocząć negocjacje z państwami członkowskimi.

Więcej informacji na stronie


Fot. Pixabay

powrót do góry

25.04.2019

„PO mówiąc o wprowadzeniu euro, nie liczy się z tym, jakie to będzie miało konsekwencje dla Polaków”

– W krajach, w których wprowadzono euro nastąpił wyraźny wzrost cen. Skorzystały na tym tylko kraje silne. PO mówiąc o wprowadzeniu euro, nie liczy się z tym, jakie to będzie miało konsekwencje dla kieszeni Polaków – mówił Europoseł PiS Ryszard Czarnecki podczas konferencji prasowej.
19.04.2019

Europoseł Bolesław Piecha w Radiu Piekary: Moje doświadczenie i wiedza ekspercka przyda się obywatelom

– Wiedza ekspercka i doświadczenie, które posiadam przyda się obywatelom – mówił w wywiadzie dla Radia Piekary Bolesław Piecha, Poseł do Parlamentu Europejskiego.
18.04.2019

Prezes PiS Jarosław Kaczyński: Europejskie zarobki, a nie ceny

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w Lublinie, Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraźnie zaznaczył, że partia rządząca jest przeciwna wprowadzeniu w Polsce euro. – Mówimy „nie” euro, mówimy „nie” europejskim cenom. Mówimy: europejskie zarobki, a nie ceny. To jest obrona naszych polskich interesów i nasz obowiązek wobec narodu – powiedział Jarosław Kaczyński.