Aktualności

14.01.2019

Parlament Europejski: Wyższe rekompensaty za opóźnienia pociągów i wzmocnienie praw pasażerów

Pod koniec ubiegłego roku, posłowie do PE głosowali za unowocześnieniem praw pasażerów w ruchu kolejowym. Proponowane zmiany obejmują kilka kluczowych obszarów i miałyby zastosowanie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Wyższe odszkodowania 

Zdecydowano o zwiększeniu odszkodowań za opóźnienia dłuższe niż godzina z 25 do 50 proc. ceny biletu. W przypadku opóźnienia o co najmniej półtorej godziny pasażerowie mieliby prawo do odszkodowania w wysokości 75 proc. ceny biletu, a jeśli będzie ono większe niż dwie godziny – 100 proc. ceny biletu.

Więcej dla niepełnosprawnych

PE postuluje także, aby pomoc dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej była bezpłatna i dostępna na większych stacjach bez konieczności wcześniejszego powiadomienia. Natomiast w przypadku, gdy pomoc takim osobom potrzebna jest na mniejszych stacjach, ograniczony ma być czas wymagany na wstępne powiadomienie o tym.

Pociągi przyjazne dla rowerzystów

Obecnie w pociągach nie ma wystarczająco dużo miejsc na rowery. Posłowie do PE chcą, aby nowe pociągi były wyposażone w specjalne pomieszczenia na rowery.

Jednolite stosowanie w całej UE

Jak informuje PE, obecnie tylko pięć państw UE w pełni stosuje obowiązujące przepisy dotyczące praw pasażerów w ruchu kolejowym: Belgia, Dania, Włochy, Niderlandy i Słowenia. Inne państwa korzystają ze zwolnień dla dalekobieżnych pociągów krajowych, a także dla transgranicznych przewozów miejskich, podmiejskich i regionalnych. Posłowie do PE chcą, aby państwa członkowskie przestały korzystać ze zwolnień najpóźniej w terminie jednego roku od wejścia w życie nowych przepisów.

Kolejne kroki

Po głosowaniu Rady nad swoim stanowiskiem Parlament Europejski będzie mógł rozpocząć negocjacje z państwami członkowskimi.

Więcej informacji na stronie


Fot. Pixabay

powrót do góry

20.02.2019

Minister Łukasz Szumowski: Cyfryzacja ochrony zdrowia jest jednym z priorytetów rządu

– E-skierowania pozwolą na bezpieczniejsze i bardziej optymalne wykorzystywanie zasobów w ochronie zdrowia – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od 2021 roku skierowania będą wystawiane obowiązkowo w wersji elektronicznej.
14.02.2019

Od marca wzrosną emerytury i renty. Minister Elżbieta Rafalska potwierdziła waloryzację

Minister Elżbieta Rafalska podpisała komunikat w sprawie wskaźnika waloryzacji rent i emerytur. Świadczenia wzrosną od 1 marca 2019 roku.
07.02.2019

Premier Mateusz Morawiecki: Kto troszczy się o dzieci, ten troszczy się o Polskę

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął program dotyczący odżywiania uczniów w szkołach. – Państwo musi wspierać dzieci, a my dajemy temu wyraz. Nasz program zakłada 2,5 mld zł na sfinansowanie zdrowej, smacznej i wysokiej jakości polskiej żywności – poinformował Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.