Aktualności

14.02.2019

Od marca wzrosną emerytury i renty. Minister Elżbieta Rafalska potwierdziła waloryzację

We wtorek, 12 lutego w czasie konferencji prasowej, Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny poinformowała, że podpisała komunikat w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Z komunikatu wynika, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 102,86 proc.

Dzięki temu świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł. Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do 1100 zł (obecnie jest to 1029,80 zł). Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł.

– W największym stopniu ten mechanizm waloryzacji kwotowo-procentowej odczują ci, którzy pobierają najniższe świadczenia – skomentowała Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Pierwsze wypłaty emerytur i rent po waloryzacji nastąpią 1 marca 2019 roku. Warto dodać, że taka podwyżka rent i emerytur  jest najwyższą od lat! Nowe przepisy o waloryzacji obejmą: 4,7 mln emerytów i rencistów, 105 tys. osób będących na świadczeniach przed emerytalnych, 281 tys. osób pobierających renty socjalne 1,14 mln osób będących na rentach i emeryturach z KRUS. 

Fot. Pixabay

 

powrót do góry

19.06.2019

W 2020 roku płaca minimalna znowu w górę. To rekordowy wzrost!

Najniższa krajowa w 2020 roku będzie wynosiła 2450 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa ma wynosić 16 złotych brutto – zapowiada Premier Mateusz Morawiecki. Płaca minimalna wzrośnie zatem o 200 zł. – Chcę, żeby płaca minimalna była jak najbardziej godna, aby w ciągu najbliższych lat, Polacy zarabiali na poziomie europejskim – podkreśla szef rządu.
19.06.2019

Premier Mateusz Morawiecki: Polska gospodarka coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność

– Rząd w ostatnich latach starał się przestawić „zwrotnicę” rozwoju Polski w kierunku nowoczesności i dopasować do reguł gry przyszłości. Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć, co rządzi dzisiejszym światem, w szczególności światem gospodarczym. To on wytycza perspektywy i daje możliwości realizacji ambicji, aspiracji narodowych i państwowych – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas IX Kongresu „Polska Wielki Projekt”.
17.06.2019

Ruszyła kolejna edycja „Trasy Czerwonej Nitki”, akcji promującej ideę honorowego krwiodawstwa

W czwartek, 13 czerwca w Ministerstwie Zdrowia odbyła się inauguracja kolejnej już edycji „Trasy Czerwonej Nitki” i podpisanie listu intencyjnego w ramach programu „Kolej na Ciebie – uratuj życie” promującej ideę honorowego krwiodawstwa. Zwiększanie świadomości Polaków o istocie krwiodawstwa ma niebagatelne znaczenie dla kondycji polskiej służby zdrowia. W 2018 roku ogólna liczba pobrań wyniosła ponad 1,2 mln.