Aktualności

20.02.2019

Minister Łukasz Szumowski: Cyfryzacja ochrony zdrowia jest jednym z priorytetów rządu

– E-skierowania pozwolą na bezpieczniejsze i bardziej optymalne wykorzystywanie zasobów w ochronie zdrowia – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od 2021 roku skierowania będą wystawiane obowiązkowo w wersji elektronicznej. 

 

W poniedziałek, 18 lutego, podczas konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim w Warszawie, minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski i wiceminister Janusz Cieszyński opowiedzieli  jakie są zalety elektronicznego skierowania, a także jak szybko i prosto można je zrealizować.

– Cyfryzacja ochrony zdrowia jest jednym z priorytetów rządu. E-skierowanie to kolejny dokument (po e-recepcie), w którym tradycyjna postać papierowa zostanie zmieniona na formę elektroniczną. Celem wdrożenia jest usprawnienie procesu realizacji zapisów na badania zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy – mówił w czasie konferencji minister Łukasz Szumowski.

Warto przypomnieć, że od 16 października 2018 roku  w wybranych podmiotach leczniczych prowadzony jest pilotaż e-skierowania. Docelowo zostanie on przeprowadzony w około 200 placówkach, które będą dołączały do programu sukcesywnie.  – Prowadzony obecnie pilotaż będzie się rozszerzał, aż będziemy mieli możliwość wystawiania e-skierowań w całej Polsce – poinformował minister Szumowski.

Po co nam e-skierowanie? 

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że dzięki e-skierowaniom skróci się czas, jaki lekarze przeznaczają na obsługę pacjenta. Wyeliminowany zostanie także problem nieczytelnych skierowań. – Najważniejszą zaletą jest przede wszystkim brak konieczności dostarczania tego skierowania osobiście; wystarczy rozmowa telefoniczna – podkreślał wiceminister Janusz Cieszyński.

Jak działa e-skierowanie?

1. Lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e-skierowanie.

2. Pacjent otrzymuje e-skierowanie w wybranej formie, elektronicznej lub papierowej, np. e-mailem, SMS-em, w postaci wydruku informacyjnego.

3. Pacjent sam wybiera placówkę, w której dane świadczenie ma być zrealizowane, osobiście umawia się na wizytę.

4. Osoba rejestrująca e-skierowanie wprowadza do systemu przekazany 4-cyfrowy kod oraz PESEL pacjenta i zapisuje go na wizytę.

5. Pacjent zostaje umówiony na wizytę.

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/elektroniczne-skierowanie-kieruj-sie-wygoda

Fot. Pixabay 


powrót do góry

14.03.2019

Prezes Jarosław Kaczyński: Stawką nadchodzących wyborów jest przyszłość Polaków i Polski

– Stawką nadchodzących wyborów jest przyszłość Polaków i Polski. Ubóstwo poniża i odbiera godność, a nam udało się ograniczyć to zjawisko – powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński w czasie Konwencji Prawa i Sprawiedliwości. – My idziemy reprezentować w UE polskie interesy. Dla nas europejskość to lepsze życie Polaków – dodał Premier Mateusz Morawiecki.
11.03.2019

Ministerstwo Zdrowia: Tomografia, rezonans, a także usuwanie zaćmy bez limitów

To ogromny przełom w służbie zdrowia. Minister Łukasz Szumowski poinformował, że od kwietnia tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bez limitów. Nowe rozwiązanie wprowadzono w związku z oczekiwaniami pacjentów dotyczącymi lepszej dostępności do kluczowych elementów diagnostyki.
06.03.2019

„Nowa piątka PiS” to kolejne zobowiązanie podjęte wobec Polaków, które zostanie wypełnione w stu procentach

W sobotę, 23 lutego, w czasie konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, Prezes Jarosław Kaczyński przedstawił pięć propozycji programowych, czyli tzw. „Nową piątkę PiS”. Zakłada ona wprowadzenie „500 plus” już na pierwsze dziecko, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, „trzynastki” dla emerytów i rencistów, a także przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.