Aktualności

11.03.2019

Ministerstwo Zdrowia: Tomografia, rezonans, a także usuwanie zaćmy bez limitów

To ogromny przełom w służbie zdrowia. Minister Łukasz Szumowski poinformował, że od kwietnia tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bez limitów. Nowe rozwiązanie wprowadzono w związku z oczekiwaniami pacjentów dotyczącymi lepszej dostępności do kluczowych elementów diagnostyki.

 

Skrócenie kolejek oraz poprawa dostępności świadczeń dla pacjentów, w kluczowych zakresach, to główny cel działań podjętych przez Ministerstwo Zdrowia.

W związku z oczekiwaniami pacjentów dotyczącymi lepszej dostępności do kluczowych elementów diagnostyki, zdecydowaliśmy, że będziemy finansowali w sposób bezlimitowy część świadczeń, w tym: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i świadczenia z zakresu usuwania zaćmy, które są niezwykle istotne. Ponieważ brak dobrego widzenia skutkuje stratami zdrowotnymi i pogorszeniem jakości życia – poinformował Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia. 

Bezlimitowe finansowanie będzie obowiązywało od 1 kwietnia bieżącego roku. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie gwarantował zwiększenie kontraktów placówek raz na kwartał, adekwatnie do wartości wykonanych świadczeń. 

Wprowadzone w życie zmiany umożliwią do końca bieżącego roku skrócenie terminów oczekiwania na operację usunięcia zaćmy do maksymalnie 6–9 miesięcy, a także znaczące skrócenie terminów oczekiwania na badania diagnostyki obrazowej.  

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku NFZ wydał blisko 700 mln zł na sfinansowanie 313 tys. operacji zaćmy, a także prawie miliard złotych na sfinansowanie 2,25 mln badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

 

powrót do góry

24.07.2019

Premier Mateusz Morawiecki: To kolejny milowy krok w odbudowywaniu polskiej armii

W poniedziałek, 22 lipca Premier Mateusz Morawiecki wraz z Mariuszem Błaszczakiem, Ministrem Obrony Narodowej, odwiedzili Zakłady Mechaniczne Bumar w Gliwicach, gdzie podpisano kontrakt na remont czołgów T-72. Jego wartość to blisko dwa miliardy złotych.
15.07.2019

Bolesław Piecha będzie otwierał listę wyborczą PiS w wyborach do Sejmu

W minioną sobotę, Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprezentował liderów list kandydatów w 41 okręgach w jesiennych wyborach do Sejmu. On sam stanie na czele listy w okręgu warszawskim. Natomiast Premier Mateusz Morawiecki będzie otwierał listę w Katowicach. Prezes Jarosław Kaczyński zdecydował, że w Rybniku to Bolesław Piecha otworzy listę wyborczą PiS.
15.07.2019

Premier Mateusz Morawiecki: Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego świadczenia – 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zapewnia dodatkowe 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania. Wsparcie ma trafić do osób uprawnionych jeszcze w tym roku.