Aktualności

20.04.2015

PORAŻKA PAKIETU ONKOLOGICZNEGO

Pakiet onkologiczny to nic innego jak komplet ustaw, które – jak podano na jednej z rządowych witryn internetowych – gwarantują wprowadzenie szybkiej terapii onkologicznej. O jego porażce słyszeli już chyba wszyscy, tak samo jak wszyscy obecnie słyszą, jak w mediach tłumaczy się z niego zarówno minister Arłukowicz, jak i premier Kopacz.

Według rządzących celem wdrożenia na początku roku pakietu onkologicznego było skrócenie kolejek dla pacjentów, u których podejrzewa się raka, uporządkowanie procesu diagnostyki i leczenia pacjenta, zapewnienie szybkiej diagnostyki i całościowego leczenia, zmniejszenie wskaźnika umieralności Polaków na raka, ale też obniżkę kosztów leczenia, spowodowaną wczesnym zdiagnozowaniem choroby. W ramach pakietu lekarze uzyskali możliwość wystawiania pacjentom karty DiLo. Osoby, które je otrzymują, zapisywane są do odrębnych, krótszych kolejek po to, by nie tracić czasu, czekając na leczenie już zdiagnozowanego nowotworu. Od stycznia polscy lekarze wystawili już ponad 90 tysięcy kart DiLo.

„Jak pakiet onkologiczny sprawdził się w praktyce? Nie sprawdził się w ogóle. Jako projekt, który od początku miał wiele braków, nie miał prawa się udać. Nasz system nie został przygotowany na wdrożenie pakietu zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. W obecnej postaci pakiet wymaga więc wielu poprawek, na których wprowadzenie jest już jednak dość późno. Takich modyfikacji dokonuje się bowiem przed podpisaniem jakichkolwiek rozporządzeń wprowadzających nowy projekt. Ministrowi Arłukowiczowi wydaje się chyba jednak, że ma jeszcze wiele czasu na wprowadzenie zmian w pakiecie i że Polaków może zwodzić na pozór zadowalającymi liczbami.” – ocenia poseł do Parlamentu Europejskiego, Bolesław Piecha.
 
„Ostatnio premier Ewa Kopacz uznała, że osoby nie zamierzające podejmować się trudnych zadań, najchętniej zwiększyłyby nakłady finansowe na dany cel. W kontekście oceny pakietu onkologicznego stwierdziła jednak, że nie planuje podniesienia składki zdrowotnej. Jest to wypowiedź związana przede wszystkim z okresem przedwyborczym. Jeszcze jako minister zdrowia Ewa Kopacz wychodziła bowiem z założenia, że składka musi zostać zwiększona. Taki wzrost wiązałby się jednak z pobieraniem pieniędzy od zwykłego Polaka, ale bez uwzględnienia poprawy dostępności leczenia w ramach publicznych składek. Zmiana stanowiska w tym przypadku równa się zmianie poglądów i zmianie zachowań. A to jest nie w porządku wobec wyborców. To także dowód na to, że sytuacja Ministerstwa Zdrowia, ale i polskich pacjentów nie jest dobra.” – powiedział Bolesław Piecha.
 

powrót do góry

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

23 października ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w związku z poszerzonym wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada tego roku, ceny 631 produktów leczniczych wydawanych na receptę będą niższe. Zyskają pacjenci zmagający się z chorobą Leśnikowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, cukrzycą, czy stwardnieniem rozsianym.
23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

17 października, w Brukseli rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie liderów UE w sprawie Wielkiej Brytanii. Według komentatorów była to „ostatnia szansa” na uzyskanie porozumienia, które umożliwi Zjednoczonemu Królestwu opuścić UE 31 października. Za sprawą poprawki posła Olivera Letwina, zostało to odroczone.
23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

16 października Sejm zatwierdził dwie nowelizacje ustaw – o inspekcji handlowej i prawie ochrony środowiska. Aktualizacje oczekują na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. W świetle nowego prawa Inspekcja Handlowa wymierzy kary pieniężne jednostkom odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję kotłów, które nie spełniają wymogów unijnych.