Aktualności

28.03.2019

Parlament Europejski przegłosował likwidację zmiany czasu. W 2021 r. po raz ostatni przesuniemy wskazówki

W Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie dotyczące zniesienia zmiany czasu. W trakcie wtorkowego posiedzenia w Strasburgu projekt poparło 410 posłów, 192 było przeciwnych, a 51 wstrzymało się od głosu. Europejczycy przestaną jednak przestawiać zegary na czas letni i zimowy dopiero od 2021 roku. Zgodnie z przyjętą dyrektywą państwa członkowskie same zdecydują o swojej strefie czasowej.

Do sprawy, w czasie debaty w PE, odniósł się Europoseł Bolesław Piecha. – Zmiana podejścia do dyrektywy 2000/84/WE ma bardzo duże znaczenie. Obywatele w referendach i w badaniach opinii publicznej sami wyrazili stanowisko, że nie chcą sezonowej zmiany czasu. Poza tym zmiana ta ma aspekty gospodarcze, na temat których nie chciałbym się wypowiadać, bo one są zapewne bardzo skomplikowane, zwłaszcza jeżeli chodzi o różnego rodzaju działania wspólnego rynku – mówił w czasie swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim Bolesław Piecha.  

Europoseł poruszył także kwestię prowadzonych w tym obszarze badań. – Jako sprawozdawca komisji opiniodawczej ENVI chciałbym zatrzymać się przez chwilę nad sprawami zdrowotnymi. Po pierwsze, wszystkie badania w tym zakresie, prowadzone również w ramach nowej dyscypliny jaką jest chronobiologia, a także dane statystyczne dotyczące zdrowia publicznego, jak na przykład zwiększona liczba zawałów serca, samobójstw, wypadków drogowych, które zdarzają się w tym okresie, przemawiają za tym, że jest to zjawisko dla zdrowia publicznego i zdrowia obywatela niekorzystne. W związku z tym komisja ENVI poparła stanowisko, według którego należy jak najszybciej zrezygnować z sezonowej zmiany czasu i uchylić dyrektywę Unii Europejskiej w tej sprawie. Jednocześnie opowiadamy się za tym, aby zgodnie z zasadą pomocniczości państwa członkowskie w sposób zharmonizowany określiły swój czas standardowy. Zdajemy sobie sprawę, że te państwa są w różnych szerokościach geograficznych, i że czas nasłonecznienia na północy i południu Europy jest inny – zakończył swoje wystąpienia Bolesław Piecha.

Warto przypomnieć, że głosowanie PE o zniesieniu zmiany czasu zostało poprzedzone konsultacjami w 2018 roku, które zorganizowała Komisja Europejska. Europejczycy mogli online wypowiedzieć się na temat zmiany czasu. Wyniki ankiety były jednoznaczne. Zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu.

 

powrót do góry

25.04.2019

„PO mówiąc o wprowadzeniu euro, nie liczy się z tym, jakie to będzie miało konsekwencje dla Polaków”

– W krajach, w których wprowadzono euro nastąpił wyraźny wzrost cen. Skorzystały na tym tylko kraje silne. PO mówiąc o wprowadzeniu euro, nie liczy się z tym, jakie to będzie miało konsekwencje dla kieszeni Polaków – mówił Europoseł PiS Ryszard Czarnecki podczas konferencji prasowej.
19.04.2019

Europoseł Bolesław Piecha w Radiu Piekary: Moje doświadczenie i wiedza ekspercka przyda się obywatelom

– Wiedza ekspercka i doświadczenie, które posiadam przyda się obywatelom – mówił w wywiadzie dla Radia Piekary Bolesław Piecha, Poseł do Parlamentu Europejskiego.
18.04.2019

Prezes PiS Jarosław Kaczyński: Europejskie zarobki, a nie ceny

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w Lublinie, Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraźnie zaznaczył, że partia rządząca jest przeciwna wprowadzeniu w Polsce euro. – Mówimy „nie” euro, mówimy „nie” europejskim cenom. Mówimy: europejskie zarobki, a nie ceny. To jest obrona naszych polskich interesów i nasz obowiązek wobec narodu – powiedział Jarosław Kaczyński.