Aktualności

28.03.2019

Parlament Europejski przegłosował likwidację zmiany czasu. W 2021 r. po raz ostatni przesuniemy wskazówki

W Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie dotyczące zniesienia zmiany czasu. W trakcie wtorkowego posiedzenia w Strasburgu projekt poparło 410 posłów, 192 było przeciwnych, a 51 wstrzymało się od głosu. Europejczycy przestaną jednak przestawiać zegary na czas letni i zimowy dopiero od 2021 roku. Zgodnie z przyjętą dyrektywą państwa członkowskie same zdecydują o swojej strefie czasowej.

Do sprawy, w czasie debaty w PE, odniósł się Europoseł Bolesław Piecha. – Zmiana podejścia do dyrektywy 2000/84/WE ma bardzo duże znaczenie. Obywatele w referendach i w badaniach opinii publicznej sami wyrazili stanowisko, że nie chcą sezonowej zmiany czasu. Poza tym zmiana ta ma aspekty gospodarcze, na temat których nie chciałbym się wypowiadać, bo one są zapewne bardzo skomplikowane, zwłaszcza jeżeli chodzi o różnego rodzaju działania wspólnego rynku – mówił w czasie swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim Bolesław Piecha.  

Europoseł poruszył także kwestię prowadzonych w tym obszarze badań. – Jako sprawozdawca komisji opiniodawczej ENVI chciałbym zatrzymać się przez chwilę nad sprawami zdrowotnymi. Po pierwsze, wszystkie badania w tym zakresie, prowadzone również w ramach nowej dyscypliny jaką jest chronobiologia, a także dane statystyczne dotyczące zdrowia publicznego, jak na przykład zwiększona liczba zawałów serca, samobójstw, wypadków drogowych, które zdarzają się w tym okresie, przemawiają za tym, że jest to zjawisko dla zdrowia publicznego i zdrowia obywatela niekorzystne. W związku z tym komisja ENVI poparła stanowisko, według którego należy jak najszybciej zrezygnować z sezonowej zmiany czasu i uchylić dyrektywę Unii Europejskiej w tej sprawie. Jednocześnie opowiadamy się za tym, aby zgodnie z zasadą pomocniczości państwa członkowskie w sposób zharmonizowany określiły swój czas standardowy. Zdajemy sobie sprawę, że te państwa są w różnych szerokościach geograficznych, i że czas nasłonecznienia na północy i południu Europy jest inny – zakończył swoje wystąpienia Bolesław Piecha.

Warto przypomnieć, że głosowanie PE o zniesieniu zmiany czasu zostało poprzedzone konsultacjami w 2018 roku, które zorganizowała Komisja Europejska. Europejczycy mogli online wypowiedzieć się na temat zmiany czasu. Wyniki ankiety były jednoznaczne. Zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu.

 

powrót do góry

15.07.2019

Bolesław Piecha będzie otwierał listę wyborczą PiS w wyborach do Sejmu

W minioną sobotę, Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprezentował liderów list kandydatów w 41 okręgach w jesiennych wyborach do Sejmu. On sam stanie na czele listy w okręgu warszawskim. Natomiast Premier Mateusz Morawiecki będzie otwierał listę w Katowicach. Prezes Jarosław Kaczyński zdecydował, że w Rybniku to Bolesław Piecha otworzy listę wyborczą PiS.
15.07.2019

Premier Mateusz Morawiecki: Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego świadczenia – 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zapewnia dodatkowe 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania. Wsparcie ma trafić do osób uprawnionych jeszcze w tym roku.
12.07.2019

Koniec z płaceniem za czuwanie przy łóżku chorego dziecka i darmowe leki dla kobiet w ciąży

3 lipca weszła w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt przy łóżku szpitalnym małego pacjenta. Zgodnie z nowymi przepisami, szpitale nie będą miały prawa do pobierania opłat od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w szpitalu. To samo dotyczy opiekunów osób niepełnosprawnych.