Aktualności

24.04.2015

Cios dla polskiej armii

Kilka dni temu do opinii publicznej dotarła informacja, że rząd zadecydował o zakupie amerykańskich rakiet Patriot. Więcej kontrowersji wywołała jednak wiadomość odnośnie do decyzji o zakwalifikowaniu do etapu testów francuskich śmigłowców wielozadaniowych Caracal, oferowanych przez Airbus Helicopters. Tym sposobem odrzucono dwie inne maszyny: AW149 PZL Świdnik i grupy AgustaWestland oraz Black Hawk amerykańskiej korporacji Sikorsky i jej polskiego zakładu PZL Mielec. Z przetargu wiążącego się z zakupem 70 helikopterów bojowych odpadną zatem śmigłowce, które produkowane są w Polsce. Szok wzbudza dodatkowo fakt, że producent dopuszczonego do działań weryfikacyjnych śmigłowca Caracal dopiero zapowiada, że uruchomi swoją linię produkcyjną w Łodzi.

"Nie milkną głosy, że wybór francuskich helikopterów to cena, którą Polska musi zapłacić za polityczne poparcie państwa francuskiego dla Donalda Tuska. Ministerstwo Obrony Narodowej zaprzecza jednak tym doniesieniom. Jestem przekonany, że należy dokładnie zbadać tę sprawę. Nie może być tak, że decyzją resortu miliardy złotych, zamiast zasilić polski przemysł obronny, wędrują poza granice naszego kraju. Zakłady w Świdniku i Mielcu i związane z nimi firmy zatrudniają ponad 10 tysięcy osób. Wybór francuskich śmigłowców wielozadaniowych jest zatem ciosem nie tylko w polską armię, ale również w polskich obywateli." – stwierdził poseł do Parlamentu Europejskiego, Bolesław Piecha.
 

powrót do góry

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

23 października ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w związku z poszerzonym wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada tego roku, ceny 631 produktów leczniczych wydawanych na receptę będą niższe. Zyskają pacjenci zmagający się z chorobą Leśnikowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, cukrzycą, czy stwardnieniem rozsianym.
23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

17 października, w Brukseli rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie liderów UE w sprawie Wielkiej Brytanii. Według komentatorów była to „ostatnia szansa” na uzyskanie porozumienia, które umożliwi Zjednoczonemu Królestwu opuścić UE 31 października. Za sprawą poprawki posła Olivera Letwina, zostało to odroczone.
23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

16 października Sejm zatwierdził dwie nowelizacje ustaw – o inspekcji handlowej i prawie ochrony środowiska. Aktualizacje oczekują na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. W świetle nowego prawa Inspekcja Handlowa wymierzy kary pieniężne jednostkom odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję kotłów, które nie spełniają wymogów unijnych.