Aktualności

06.06.2019

Premier Mateusz Morawiecki: 30 lat temu Polacy przelali na Senat swoje pragnienie wolności i demokracji

4 czerwca to ważna data w historii naszego kraju. Tego dnia obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Upamiętnia on pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne w 1989 roku: częściowo wolne do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. Głosowanie zakończyło się miażdżącym zwycięstwem „Solidarności”, która zdobyła 99 na 100 mandatów senatorskich i wszystkie 161 mandatów poselskich przypadających kandydatom bezpartyjnym. Datę tę uznaje się za symboliczny upadek komunizmu w Polsce.

4 czerwca 1989 to ważna, ale nie jedyna data, która doprowadziła nas do wolności. Do niej doprowadziły wielkie wysiłki poprzednich lat oraz „Solidarność”, która pobudziła pragnienie wolności, a tego nie dało się już później wygasić – mówił Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego 80. posiedzenia Senatu.

Szef rządu przypomniał, że „30 lat temu Polacy przelali na Senat swoje pragnienie wolności i demokracji”. – Właśnie te wybory do Senatu były w pełni wolnymi. Choć trzeba pamiętać o ogromnych dysproporcjach w dostępie do społeczeństwa i one dały o sobie znać bardzo szybko
– stwierdził.

Premier wyraził również nadzieję, iż „nowe przebudzenie, z którym mamy teraz do czynienia, będzie wyznaczało drogę ku lepszej Polsce”.
Warto także dodać, że w dniu 30. rocznicy wyborów czerwcowych, został odsłonięty kamień węgielny pod budowę pomnika Premiera Jana Olszewskiego. Szef rządu przypomniał, że drogę ku strukturom europejskim, strukturom transatlantyckim wyznaczył właśnie śp. Premier Jan Olszewski.

Fot. Adam Guz/KPRM

powrót do góry

18.09.2019

Czas na Polskę w jej najlepszym wydaniu. Czas na państwo dobrobytu

Trwają spotkania z wyborcami. W ubiegły weekend przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości odwiedzili m.in. Wrocław, Legnicę, Staszów, Wałbrzych, Busko-Zdrój przedstawiając program wyborczy, którego kluczową kwestią stanowi „polska wersja państwa dobrobytu”. Umożliwi to kontynuacja programu 500+, 13-sta i 14-sta emerytura, dotacje unijne dla rolników i podwyżka płacy minimalnej.
12.09.2019

MODEL GOSPODARCZY PIS: WIĘKSZA INNOWACYJNOŚĆ I PAŃSTWO PO STRONIE PRZEDSIĘBIORCÓW

10 września, Premier Mateusz Morawiecki odwiedził prężnie rozwijający się Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Agros Nova w Łowiczu. Spotkanie było okazją do omówienia planowanych zmian w modelu gospodarczym, w tym zwiększenie płac minimalnych. Premier złożył też ważną deklarację…
11.09.2019

200 nowych karetek. Rusza program wymiany ambulansów

Ministerstwo Zdrowia realizuje kolejny etap reformy ratownictwa medycznego. Na polskich drogach pojawi się 200 nowych karetek, które uratują zdrowie i życie kolejnych Polaków.