Aktualności

06.06.2019

Premier Mateusz Morawiecki: 30 lat temu Polacy przelali na Senat swoje pragnienie wolności i demokracji

4 czerwca to ważna data w historii naszego kraju. Tego dnia obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Upamiętnia on pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne w 1989 roku: częściowo wolne do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. Głosowanie zakończyło się miażdżącym zwycięstwem „Solidarności”, która zdobyła 99 na 100 mandatów senatorskich i wszystkie 161 mandatów poselskich przypadających kandydatom bezpartyjnym. Datę tę uznaje się za symboliczny upadek komunizmu w Polsce.

4 czerwca 1989 to ważna, ale nie jedyna data, która doprowadziła nas do wolności. Do niej doprowadziły wielkie wysiłki poprzednich lat oraz „Solidarność”, która pobudziła pragnienie wolności, a tego nie dało się już później wygasić – mówił Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego 80. posiedzenia Senatu.

Szef rządu przypomniał, że „30 lat temu Polacy przelali na Senat swoje pragnienie wolności i demokracji”. – Właśnie te wybory do Senatu były w pełni wolnymi. Choć trzeba pamiętać o ogromnych dysproporcjach w dostępie do społeczeństwa i one dały o sobie znać bardzo szybko
– stwierdził.

Premier wyraził również nadzieję, iż „nowe przebudzenie, z którym mamy teraz do czynienia, będzie wyznaczało drogę ku lepszej Polsce”.
Warto także dodać, że w dniu 30. rocznicy wyborów czerwcowych, został odsłonięty kamień węgielny pod budowę pomnika Premiera Jana Olszewskiego. Szef rządu przypomniał, że drogę ku strukturom europejskim, strukturom transatlantyckim wyznaczył właśnie śp. Premier Jan Olszewski.

Fot. Adam Guz/KPRM

powrót do góry

19.06.2019

W 2020 roku płaca minimalna znowu w górę. To rekordowy wzrost!

Najniższa krajowa w 2020 roku będzie wynosiła 2450 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa ma wynosić 16 złotych brutto – zapowiada Premier Mateusz Morawiecki. Płaca minimalna wzrośnie zatem o 200 zł. – Chcę, żeby płaca minimalna była jak najbardziej godna, aby w ciągu najbliższych lat, Polacy zarabiali na poziomie europejskim – podkreśla szef rządu.
19.06.2019

Premier Mateusz Morawiecki: Polska gospodarka coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność

– Rząd w ostatnich latach starał się przestawić „zwrotnicę” rozwoju Polski w kierunku nowoczesności i dopasować do reguł gry przyszłości. Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć, co rządzi dzisiejszym światem, w szczególności światem gospodarczym. To on wytycza perspektywy i daje możliwości realizacji ambicji, aspiracji narodowych i państwowych – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas IX Kongresu „Polska Wielki Projekt”.
17.06.2019

Ruszyła kolejna edycja „Trasy Czerwonej Nitki”, akcji promującej ideę honorowego krwiodawstwa

W czwartek, 13 czerwca w Ministerstwie Zdrowia odbyła się inauguracja kolejnej już edycji „Trasy Czerwonej Nitki” i podpisanie listu intencyjnego w ramach programu „Kolej na Ciebie – uratuj życie” promującej ideę honorowego krwiodawstwa. Zwiększanie świadomości Polaków o istocie krwiodawstwa ma niebagatelne znaczenie dla kondycji polskiej służby zdrowia. W 2018 roku ogólna liczba pobrań wyniosła ponad 1,2 mln.