Aktualności

11.06.2019

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii

75. rocznica lądowania w Normandii została uczczona specjalnym widowiskiem historycznym. Wydarzenie rozpoczęło się od przypomnienia inwazji nazistowskich Niemiec na Polskę. Następnie przedstawiono historię kolejnych lat II wojny światowej. Pokazane zostały m.in. archiwalne nagrania, w tym słynne przemówienie brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, który 5 czerwca 1946 roku powiedział: „Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu”.

Prezes Rady Ministrów przed oficjalnymi obchodami spotkał się z ustępującą premier Wielkiej Brytanii Theresą May, a po zakończeniu uroczystości rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Na lunchu z przywódcami państw, w ramach obchodów rocznicy D-Day, Premier Mateusz Morawiecki mówił o roli naszego kraju podczas II wojny światowej, m.in. o tym, że w Polsce właściwie każda rodzina ucierpiała w jakiejś mierze na skutek działań wojennych. Podkreślił, że przez sześć lat dziennie ginęło w Polsce około 3 tys. osób, że w jej czasie zginęło 6 mln polskich obywateli, że Polska poniosła ogromne ofiary – relacjonuje ambasador Polski w Londynie Arkady Rzegocki.

Szef rządu zwrócił także uwagę, że Polska, która walczyła na wszystkich frontach, w tym uczestniczyła właśnie w D-Day, znalazła się po złej stronie żelaznej kurtyny, a komunizm nadal uniemożliwiał nam rozwój innowacji, czy dostęp do nowoczesnych technologii. Podziw dla naszego kraju wyraził prezydent USA Donald Trump.

Warto przypomnieć, że 6 czerwca 1944 r. rozpoczęto największy atak desantowy w historii, prowadzący do końca II wojny światowej i wyzwolenia Europy. Złożona misja wymagała bezprecedensowej współpracy między siłami zbrojnymi różnych narodów. Podkreślić należy wkład polskich sił zbrojonych w pokonaniu nazistowskich Niemiec. Obchody były okazją do uczczenia tych, którzy dokonali nadzwyczajnych poświęceń dla zapewnienia wolności w Europie.

Fot: Adam Guz/KPRM

Relacja z obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii tutaj: https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-mateusz-morawiecki-na-obchodach-75-rocznicy-ladowania-aliantow-w.html
 

powrót do góry

18.09.2019

Czas na Polskę w jej najlepszym wydaniu. Czas na państwo dobrobytu

Trwają spotkania z wyborcami. W ubiegły weekend przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości odwiedzili m.in. Wrocław, Legnicę, Staszów, Wałbrzych, Busko-Zdrój przedstawiając program wyborczy, którego kluczową kwestią stanowi „polska wersja państwa dobrobytu”. Umożliwi to kontynuacja programu 500+, 13-sta i 14-sta emerytura, dotacje unijne dla rolników i podwyżka płacy minimalnej.
12.09.2019

MODEL GOSPODARCZY PIS: WIĘKSZA INNOWACYJNOŚĆ I PAŃSTWO PO STRONIE PRZEDSIĘBIORCÓW

10 września, Premier Mateusz Morawiecki odwiedził prężnie rozwijający się Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Agros Nova w Łowiczu. Spotkanie było okazją do omówienia planowanych zmian w modelu gospodarczym, w tym zwiększenie płac minimalnych. Premier złożył też ważną deklarację…
11.09.2019

200 nowych karetek. Rusza program wymiany ambulansów

Ministerstwo Zdrowia realizuje kolejny etap reformy ratownictwa medycznego. Na polskich drogach pojawi się 200 nowych karetek, które uratują zdrowie i życie kolejnych Polaków.