Aktualności

11.06.2019

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii

75. rocznica lądowania w Normandii została uczczona specjalnym widowiskiem historycznym. Wydarzenie rozpoczęło się od przypomnienia inwazji nazistowskich Niemiec na Polskę. Następnie przedstawiono historię kolejnych lat II wojny światowej. Pokazane zostały m.in. archiwalne nagrania, w tym słynne przemówienie brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, który 5 czerwca 1946 roku powiedział: „Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu”.

Prezes Rady Ministrów przed oficjalnymi obchodami spotkał się z ustępującą premier Wielkiej Brytanii Theresą May, a po zakończeniu uroczystości rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Na lunchu z przywódcami państw, w ramach obchodów rocznicy D-Day, Premier Mateusz Morawiecki mówił o roli naszego kraju podczas II wojny światowej, m.in. o tym, że w Polsce właściwie każda rodzina ucierpiała w jakiejś mierze na skutek działań wojennych. Podkreślił, że przez sześć lat dziennie ginęło w Polsce około 3 tys. osób, że w jej czasie zginęło 6 mln polskich obywateli, że Polska poniosła ogromne ofiary – relacjonuje ambasador Polski w Londynie Arkady Rzegocki.

Szef rządu zwrócił także uwagę, że Polska, która walczyła na wszystkich frontach, w tym uczestniczyła właśnie w D-Day, znalazła się po złej stronie żelaznej kurtyny, a komunizm nadal uniemożliwiał nam rozwój innowacji, czy dostęp do nowoczesnych technologii. Podziw dla naszego kraju wyraził prezydent USA Donald Trump.

Warto przypomnieć, że 6 czerwca 1944 r. rozpoczęto największy atak desantowy w historii, prowadzący do końca II wojny światowej i wyzwolenia Europy. Złożona misja wymagała bezprecedensowej współpracy między siłami zbrojnymi różnych narodów. Podkreślić należy wkład polskich sił zbrojonych w pokonaniu nazistowskich Niemiec. Obchody były okazją do uczczenia tych, którzy dokonali nadzwyczajnych poświęceń dla zapewnienia wolności w Europie.

Fot: Adam Guz/KPRM

Relacja z obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii tutaj: https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-mateusz-morawiecki-na-obchodach-75-rocznicy-ladowania-aliantow-w.html
 

powrót do góry

19.06.2019

W 2020 roku płaca minimalna znowu w górę. To rekordowy wzrost!

Najniższa krajowa w 2020 roku będzie wynosiła 2450 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa ma wynosić 16 złotych brutto – zapowiada Premier Mateusz Morawiecki. Płaca minimalna wzrośnie zatem o 200 zł. – Chcę, żeby płaca minimalna była jak najbardziej godna, aby w ciągu najbliższych lat, Polacy zarabiali na poziomie europejskim – podkreśla szef rządu.
19.06.2019

Premier Mateusz Morawiecki: Polska gospodarka coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność

– Rząd w ostatnich latach starał się przestawić „zwrotnicę” rozwoju Polski w kierunku nowoczesności i dopasować do reguł gry przyszłości. Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć, co rządzi dzisiejszym światem, w szczególności światem gospodarczym. To on wytycza perspektywy i daje możliwości realizacji ambicji, aspiracji narodowych i państwowych – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas IX Kongresu „Polska Wielki Projekt”.
17.06.2019

Ruszyła kolejna edycja „Trasy Czerwonej Nitki”, akcji promującej ideę honorowego krwiodawstwa

W czwartek, 13 czerwca w Ministerstwie Zdrowia odbyła się inauguracja kolejnej już edycji „Trasy Czerwonej Nitki” i podpisanie listu intencyjnego w ramach programu „Kolej na Ciebie – uratuj życie” promującej ideę honorowego krwiodawstwa. Zwiększanie świadomości Polaków o istocie krwiodawstwa ma niebagatelne znaczenie dla kondycji polskiej służby zdrowia. W 2018 roku ogólna liczba pobrań wyniosła ponad 1,2 mln.