Aktualności

19.06.2019

W 2020 roku płaca minimalna znowu w górę. To rekordowy wzrost!

Od 1 stycznia 2019 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 2250 zł, co daje kwotę 1634 złotych na rękę. Podwyżka spowodowała, że najniższa krajowa pensja miesięczna jest obecnie w Polsce wyższa o 150 zł niż wynosiła rok wcześniej. Wzrost dotyczy nie tylko pensji płaconej za pracę na etat, ale również wysokości stawki płaconej za godzinę pracy osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło, czy umowie zleceniu. Minimalna stawka godzinowa to obecnie – 14,70 zł.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, polski rząd proponuje, by minimalne wynagrodzenie od 2020 roku było na poziomie 2450 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa – 16 złotych. Zapewnia to zatem wzrost wynagrodzenia o 200 zł w porównaniu do obowiązującej stawki. Warto także dodać, że w relacji do prognozowanego w 2020 roku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej minimalne wynagrodzenie za pracę kształtowałoby się na poziomie 46,9 proc.

Jak zaznaczył Premier Mateusz Morawiecki, przez całe 4 lata, w których Prawo i Sprawiedliwość sprawuje rządy, płaca minimalna wzrośnie o 700 złotych. – To takie nasze niezapowiedziane „700+”, z którego również jesteśmy dumni – podsumował Premier.

Propozycja rządu trafi teraz do Rady Dialogu Społecznego. Pracodawcy będą mogli się wypowiedzieć na jej temat i negocjować stawki.

powrót do góry

15.07.2019

Bolesław Piecha będzie otwierał listę wyborczą PiS w wyborach do Sejmu

W minioną sobotę, Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprezentował liderów list kandydatów w 41 okręgach w jesiennych wyborach do Sejmu. On sam stanie na czele listy w okręgu warszawskim. Natomiast Premier Mateusz Morawiecki będzie otwierał listę w Katowicach. Prezes Jarosław Kaczyński zdecydował, że w Rybniku to Bolesław Piecha otworzy listę wyborczą PiS.
15.07.2019

Premier Mateusz Morawiecki: Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego świadczenia – 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zapewnia dodatkowe 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania. Wsparcie ma trafić do osób uprawnionych jeszcze w tym roku.
12.07.2019

Koniec z płaceniem za czuwanie przy łóżku chorego dziecka i darmowe leki dla kobiet w ciąży

3 lipca weszła w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt przy łóżku szpitalnym małego pacjenta. Zgodnie z nowymi przepisami, szpitale nie będą miały prawa do pobierania opłat od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w szpitalu. To samo dotyczy opiekunów osób niepełnosprawnych.