Aktualności

15.07.2019

Premier Mateusz Morawiecki: Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego świadczenia – 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych

– Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego świadczenia w wysokości 500 złotych miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Siła państwa polskiego musi być mierzona nie tylko tym, jak rośnie polska gospodarka, ale także tym, jak traktujemy naszych rodaków – powiedział Premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów.

Szef rządu dodał, że „odpowiedzialny rozwój, to rozwój, który nikogo nie pozostawia w tyle”. – Z dumą mogę powiedzieć, że zakładany pierwotnie program dla osób potrzebujących uległ rozszerzeniu. Chcemy, aby wraz ze wzrostem polskiej gospodarki, poprawiał się los wszystkich Polaków, a nowe świadczenie obowiązywało od października tego roku – oznajmił.

Świadczenie uzupełniające skierowane jest do osób, które ukończyły 18 lat, niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Dodatek w wysokości 500 zł będzie zależał od wysokości pobieranego świadczenia, np. emerytury lub renty. Nie będzie opodatkowany ani nie będzie pobierana od niego składka na ubezpieczenie zdrowotne. Świadczenie będzie przyznawał ZUS, KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy albo inny organ emerytalno-rentowy.

Premier zaznaczył, że ten projekt to część pakietu „Dostępność Plus” dotycząca likwidacji barier, pomocy w opiece tych osób i możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na leki.
Zapowiedział, że środki na świadczenia będą pochodziły z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

powrót do góry

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

23 października ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w związku z poszerzonym wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada tego roku, ceny 631 produktów leczniczych wydawanych na receptę będą niższe. Zyskają pacjenci zmagający się z chorobą Leśnikowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, cukrzycą, czy stwardnieniem rozsianym.
23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

17 października, w Brukseli rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie liderów UE w sprawie Wielkiej Brytanii. Według komentatorów była to „ostatnia szansa” na uzyskanie porozumienia, które umożliwi Zjednoczonemu Królestwu opuścić UE 31 października. Za sprawą poprawki posła Olivera Letwina, zostało to odroczone.
23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

16 października Sejm zatwierdził dwie nowelizacje ustaw – o inspekcji handlowej i prawie ochrony środowiska. Aktualizacje oczekują na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. W świetle nowego prawa Inspekcja Handlowa wymierzy kary pieniężne jednostkom odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję kotłów, które nie spełniają wymogów unijnych.