Aktualności

11.09.2019

200 nowych karetek. Rusza program wymiany ambulansów

1 kwietnia 2019 utworzono Państwowe Ratownictwo Medyczne. W 2018 roku przeprowadzono akcję pt.: „Wspieramy SOR-y”, która polegała na uruchomieniu 100 oddziałów ratunkowych z nowym, potrzebnym sprzętem. Czas ruszyć dalej! Przed nami kolejny etap ratowania życia!

30 sierpnia Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim, Waldemarem Kraską – sekretarzem stanu i Pełnomocnikiem Rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Januszem Cieszyńskim – podsekretarzem stanu. Tematem rozmów był program wymiany ambulansów na terenie całej Polski.

Inicjatywa Ministerstwa Zdrowia jest konieczna – potwierdzają to statystyki. Potrzebujący wzywają karetki 3,2 mln razy / rok. Pośpiech, trudne warunki drogowe pogodowe i jeden cel: ludzkie życie – to wszystko sprawia, że pojazdy narażone są na szybsze zużycie i częstsze uszkodzenia. Reguła mówi, że po 5 latach użytkowania każda karetka powinna zostać wymieniona – powinna… Dziś co trzecia jeździ ponad 6 lat. Trzeba reagować, by pomóc jak największej liczbie Polaków.

Wymiana ambulansów sprawi, że średni wiek pojazdów obniży się o 30 miesięcy. Budżet na wspomnianą reformę ratownictwa medycznego wyniesie 400 tysięcy złotych. Z kolei budżet programu zaplanowany na rok 2019 sięga 80 milionów.

- To ogromny zastrzyk wsparcia dla państwowego ratownictwa medycznego, dla polskich pacjentów, dla polskich samorządów – dla polskich gmin, polskich powiatów i województw. Cieszę się, że możemy to ogłosić, że możemy z tym programem ruszyć i jak najszybciej będziemy podpisywali umowy z beneficjentami – powiedział minister Łukasz Szumowski.

Podpisywanie umów w ramach programu odbędzie się jeszcze we wrześniu i w październiku tego roku.

powrót do góry

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

23 października ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w związku z poszerzonym wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada tego roku, ceny 631 produktów leczniczych wydawanych na receptę będą niższe. Zyskają pacjenci zmagający się z chorobą Leśnikowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, cukrzycą, czy stwardnieniem rozsianym.
23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

17 października, w Brukseli rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie liderów UE w sprawie Wielkiej Brytanii. Według komentatorów była to „ostatnia szansa” na uzyskanie porozumienia, które umożliwi Zjednoczonemu Królestwu opuścić UE 31 października. Za sprawą poprawki posła Olivera Letwina, zostało to odroczone.
23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

16 października Sejm zatwierdził dwie nowelizacje ustaw – o inspekcji handlowej i prawie ochrony środowiska. Aktualizacje oczekują na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. W świetle nowego prawa Inspekcja Handlowa wymierzy kary pieniężne jednostkom odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję kotłów, które nie spełniają wymogów unijnych.