Aktualności

12.09.2019

MODEL GOSPODARCZY PIS: WIĘKSZA INNOWACYJNOŚĆ I PAŃSTWO PO STRONIE PRZEDSIĘBIORCÓW

Podczas wizyty w Zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Agros Nova w Łowiczu, podkreślił, że jest to przykład firmy, która stawia na dobrą jakość produktów, co m.in. pozwala konkurować z największymi na świecie producentami.

– Gratuluję i cieszę się, że mamy przykłady takich polskich firm, które (…) są już czempionami środkowo-europejskimi, a stają się czempionami europejskimi. To wielki sukces ostatnich 30 lat. – dodał szef rządu.

W trakcie spotkania Mateusz Morawiecki przedstawił planowane zmiany modelu gospodarczego. Zapowiedział finansową ulgę dla firm – podniesienie limitu obrotów uprawniających do podatku ryczałtowego do kwoty 2 milionów euro.

– To są pomysły na przyszłość, ale już teraz to, co obiecałem, zostanie wdrożone – mianowicie zwiększenie obrotów firm, które będą mogły się rozliczać z fiskusem poprzez ryczałt. Ten ryczałt jest na różnym poziomie (…) w zależności od branży. – oznajmił.

Jak podkreśla premier, model gospodarczy oparty o „tanią pracę” nie działa. W taki sposób z pewnością nie osiągniemy europejskiego poziomu. Rozwiązaniem, które wskazał, jest połączenie ulg dla małych i średnich firm z przeszkoleniem i odpowiednim wynagrodzeniem dla pracownika. To droga do innowacyjności i sukcesu pracownika i pracodawcy.

Premier zwrócił również uwagę na zagranicznych przedsiębiorców, którzy przyjeżdżają do Polski, by zakładać swoje firmy. Zaznaczył, że przekonuje ich niski podatek oraz tzw. mała działalność gospodarcza, gdzie przedsiębiorcy przez 6 miesięcy nie płacą ZUS-u.

– Tworzymy coraz lepsze warunki do rozwoju i prowadzenia działalności gospodarczej – zadeklarował Premier.

Potwierdzeniem jego słów są Konstytucja Biznesu, która wprowadza cyfryzację dokumentów i zwalnia 6 mln pracowników ze szkoleń BHP, przeprowadzając je tam, gdzie jest to potrzebne, a także zmniejszenie podatku CIT dla 93% podatników.

powrót do góry

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

23 października ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w związku z poszerzonym wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada tego roku, ceny 631 produktów leczniczych wydawanych na receptę będą niższe. Zyskają pacjenci zmagający się z chorobą Leśnikowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, cukrzycą, czy stwardnieniem rozsianym.
23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

17 października, w Brukseli rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie liderów UE w sprawie Wielkiej Brytanii. Według komentatorów była to „ostatnia szansa” na uzyskanie porozumienia, które umożliwi Zjednoczonemu Królestwu opuścić UE 31 października. Za sprawą poprawki posła Olivera Letwina, zostało to odroczone.
23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

16 października Sejm zatwierdził dwie nowelizacje ustaw – o inspekcji handlowej i prawie ochrony środowiska. Aktualizacje oczekują na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. W świetle nowego prawa Inspekcja Handlowa wymierzy kary pieniężne jednostkom odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję kotłów, które nie spełniają wymogów unijnych.