Aktualności

09.10.2019

Nowa „piątka PiS” na 100 pierwszych dni rządów. Co zyskają obywatele?


– Chcieliśmy zapowiedzieć coś, co odnosi się do tej wartości, którą wnieśliśmy do polskiego życia publicznego i którą chcemy podtrzymywać – oznajmił prezes PiS, Jarosław Kaczyński. – Tą wartością jest wiarygodność – kontynuował.

Jarosław Kaczyński przedstawił i objaśnił kolejnego program składający się z 5 punktów, który zostanie wdrożony w życie już podczas 100 dni ponownego objęcia rządów przez Prawo i Sprawiedliwość. W drugiej części briefingu  prasowego, jego wypowiedzi uzupełnił szef rządu Mateusz Morawiecki, podejmując ten sam temat. 

Mały ZUS – to pierwszy z omawianych punktów. W założeniu Prawa i Sprawiedliwości oznacza znaczącą ulgę dla małych przedsiębiorców prowadzących np. zakłady fryzjerskie, cukiernie, piekarnie, których dochód nie przekracza 6 tysięcy, a przychody 10 tysięcy. Zdaniem Premiera Mateusza Morawieckiego miesięczna korzyść dla młodych przedsiębiorców będzie wynosiła od 500 do 700 zł. Im mniejszy dochód, tym wyższa wartość ulgi.

Drugą, bardzo ważną zapowiedzią Prawa i Sprawiedliwości jest 13. i 14. emerytura. – 13. emerytura w przyszłym roku zostanie podtrzymana, z kolei w 2021 roku dojdzie 14. emerytura. Dodam, że zarówno 13. i 14. emerytura muszą być stałymi świadczeniami, które pomogą emerytom związać koniec z końcem – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu  przypomniał również, że w 2019 roku rząd wprowadził waloryzację kwotową najniższych świadczeń o co najmniej 70 zł, ponadto 13. emeryturę oraz obniżkę PIT z 18 na 17 procent, co wpłynie m.in. na podwyższenie kwot do emeryckich kieszeni. 
Premier podkreślił, że renciści stanowią blisko ¼ społeczeństwa. To 9 milionów 800 tysięcy osób, którym należy się wyrównanie poziomu życia a tym samym wyrwanie z biedy. 

Przedstawiciele PiSu omówili także Pakiet badań kontrolnych dla osób po 40. roku życia, które pozwolą nam zarówno dbać o zdrowie, jak i bardziej je kontrolować poprzez wczesne wykrycie groźnych chorób.

Czwarty na liście planowanych działań PiS jest Program 100 obwodnic.
To program ważny zarówno dla małych, średnich,  jak i dużych miast, co istotne gwarantuje on czystsze powietrze i stwarza lepsze warunki dla przedsiębiorców.

– Obwodnica wbrew pozorom jest tym elementem infrastruktury, który przyciąga. Przyciąga turystów, inwestorów, łatwiej jest dojechać do miasta, łatwiej jest wyprowadzić ruch ciężarówek poza miasto – tłumaczył.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że to program wielomiliardowy. Środki na jego wdrożenie zostaną pozyskane zarówno z krajowego,  jak i unijnego budżetu.

Ostatnia pozycja w „piątce PiS” to Równe Dopłaty Dla Rolników, które mają być odzwierciedleniem Europy wysokich standardów, gdzie polskich rolników i polską wieś traktuje się na równi z innymi.
 

powrót do góry

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

23 października ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w związku z poszerzonym wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada tego roku, ceny 631 produktów leczniczych wydawanych na receptę będą niższe. Zyskają pacjenci zmagający się z chorobą Leśnikowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, cukrzycą, czy stwardnieniem rozsianym.
23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

17 października, w Brukseli rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie liderów UE w sprawie Wielkiej Brytanii. Według komentatorów była to „ostatnia szansa” na uzyskanie porozumienia, które umożliwi Zjednoczonemu Królestwu opuścić UE 31 października. Za sprawą poprawki posła Olivera Letwina, zostało to odroczone.
23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

16 października Sejm zatwierdził dwie nowelizacje ustaw – o inspekcji handlowej i prawie ochrony środowiska. Aktualizacje oczekują na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. W świetle nowego prawa Inspekcja Handlowa wymierzy kary pieniężne jednostkom odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję kotłów, które nie spełniają wymogów unijnych.