Aktualności

10.10.2019

E-ułatwienia dla pacjentów w całej Polsce – Ministerstwo Zdrowia usprawnia elektronizację procesu wystawiania i realizacji recept

E-recepta, jak i Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to przełom w historii pacjenta trwający od początku tego roku. Gwarantuje milion Polaków szybsze i łatwiejsze leczenie.
 
Korzystając z IKP, mamy wgląd w historię naszych chorób od 2008 roku. Chorując przewlekle, nie musimy każdego miesiąca odwiedzać lekarza. Otrzymujemy e-receptę bez wizyty w gabinecie – o ile uzgodnimy to z lekarzem prowadzącym.
 
Receptę otrzymamy na maila lub w SMSie, dzięki czemu nie będzie problemu z odczytaniem przepisanego leku, zgubieniem dokumentu. Co ważne e-recepta uwzględnia dawkowanie leku. E-receptę zrealizujemy na terenie całej Polski.
 
Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia, poradnik dla pracowników medycznych będzie na bieżąco aktualizowany i wzbogacany o odpowiedzi na nowe pytania.
 
Jak korzystać z e-recept? Dla przypomnienia: wystarczy zalogować się na www.pacjent.gov.pl
 
Co ważne dla rodzin:
 
- poprzez IKP każdy rodzic może śledzić historię chorób swoich dzieci do momentu uzyskania przez nich pełnoletności.
 
- istnieje możliwość udostępnienia współmałżonką lub innym ważnym osobom historii swoich chorób oraz przepisanych leków.
 

powrót do góry

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

23 października ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w związku z poszerzonym wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada tego roku, ceny 631 produktów leczniczych wydawanych na receptę będą niższe. Zyskają pacjenci zmagający się z chorobą Leśnikowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, cukrzycą, czy stwardnieniem rozsianym.
23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

17 października, w Brukseli rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie liderów UE w sprawie Wielkiej Brytanii. Według komentatorów była to „ostatnia szansa” na uzyskanie porozumienia, które umożliwi Zjednoczonemu Królestwu opuścić UE 31 października. Za sprawą poprawki posła Olivera Letwina, zostało to odroczone.
23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

16 października Sejm zatwierdził dwie nowelizacje ustaw – o inspekcji handlowej i prawie ochrony środowiska. Aktualizacje oczekują na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. W świetle nowego prawa Inspekcja Handlowa wymierzy kary pieniężne jednostkom odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję kotłów, które nie spełniają wymogów unijnych.