Aktualności

23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

– Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że ciągle w sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Co więcej, stanowią one znaczny odsetek ofert. Wciąż mamy zatem do czynienia z obchodzeniem istniejących przepisów. Chcemy to zmienić – komentuje Jadwiga Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii.

16 października parlament postawił kolejne ważne krok w walce z niską emisją. Nowelizacja dot. praw Inspekcji Handlowej pozwoli wyeliminować z obiegu około 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe, których sprzedaż wykraczała poza prawo, które jeszcze w lutym tego roku zostały dodatkowo zaostrzone.
 
Zwiększenie praw Inspekcji Handlowej pozwoli skutecznie weryfikować, czy przedsiębiorcy działający na rynku urządzeń grzewczych przestrzegają przepisów. W tym celu zostaną przeznaczone odpowiednie środki na laboratoryjne sprawdzenie respektowania norm przez dane urządzenie. Pod lupę zostanie wzięta cała dokumentacja i certyfikaty kotłów.

Zwiększenie praw Inspekcji Handlowej ma też na celu ograniczenie importu „zakazanych” kotłów, które nie spełniają polskich wymogów.
– Uszczelnienie systemu kontroli ma również ograniczyć nieuczciwą konkurencję, która reklamuje urządzenia wysokoemisyjne jako niskoemisyjne, posługując się fałszywymi świadectwami jakości kotłów lub sprzedając kotły bezklasowe pod innymi nazwami – dodaje Jadwiga Emilewicz.

Wzmożone działania na rzecz zmniejszenia smogu to walka o zdrowie Polaków, którzy wciąż pozostają narażeni na skutki niskiej emisji.
 

powrót do góry

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

23 października ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w związku z poszerzonym wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada tego roku, ceny 631 produktów leczniczych wydawanych na receptę będą niższe. Zyskają pacjenci zmagający się z chorobą Leśnikowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, cukrzycą, czy stwardnieniem rozsianym.
23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

17 października, w Brukseli rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie liderów UE w sprawie Wielkiej Brytanii. Według komentatorów była to „ostatnia szansa” na uzyskanie porozumienia, które umożliwi Zjednoczonemu Królestwu opuścić UE 31 października. Za sprawą poprawki posła Olivera Letwina, zostało to odroczone.
15.10.2019

Bolesław Piecha: Będę pracował na rzecz wyborców!

43,59% – Polaków zagłosowało na PiS. Lokalnie: Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48,28% poparcia w okręgu rybnickim, dzięki temu 5 z 9 mandatów należy do naszej partii. Przez kolejne 4 lata możemy kontynuować Dobrą Zmianę w Polsce. Jestem szczęśliwy.