Aktualności

23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

Izba Gmin większością głosów (332:306) przyjęła poprawkę Olivera Letwina, posła Partii Konserwatywnej. Oznacza to, że zgodnie z ustawą o wyjściu z UE (tzw. ustawą Benna) premier  Johnson będzie się musiał zwrócić do Brukseli o przesunięcie terminu brexitu na 31 stycznia.

Warto dodać, że celem przegłosowanej poprawki jest uniknięcie „przypadkowego brexitu bez umowy”, czyli sytuacji, w której posłowie poparliby porozumienie, ale ustawa nie przejdzie całego procesu legislacyjnego przed 31 października. 

Premier Johnson nie był zadowolony z wyniku głosowania i zagroził, że przeprowadzi brexit zgodnie z wcześniejszymi planami, czyli 31 października. Podkreślił, że odwlekanie brexitu zaszkodzi interesom Wielkiej Brytanii,  jak i partnerom Unii.

Co takie zmiany oznaczają dla Polski? –  Chcemy Wielkiej Brytanii w UE, ale mamy szacunek do woli Brytyjczyków. Udało nam się wynegocjować porozumienie, które będzie bezpieczne dla obu stron. Walczymy o odpowiedni kształt budżetu na politykę rolną i spójności oraz sprawiedliwą i odpowiedzialną transformację energetyki – zadeklarował Premier Mateusz Morawiecki, jeszcze podczas szczytu UE w Brukseli. Tłumaczył również, jak ważne jest poszerzanie granic Unii Europejskiej.

 – W sposób strategiczny myślimy o zapewnieniu bezpieczeństwa, a za naszymi słowami idą czyny –  pomagamy państwom Bałkanów dbać o granice zewnętrzne UE. (…). Optujemy za poszerzeniem obszaru wspólnego jednolitego rynku europejskiego. – oznajmił. 
 

powrót do góry

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

23 października ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w związku z poszerzonym wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada tego roku, ceny 631 produktów leczniczych wydawanych na receptę będą niższe. Zyskają pacjenci zmagający się z chorobą Leśnikowskiego-Crohna, rakiem jelita grubego, cukrzycą, czy stwardnieniem rozsianym.
23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

16 października Sejm zatwierdził dwie nowelizacje ustaw – o inspekcji handlowej i prawie ochrony środowiska. Aktualizacje oczekują na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. W świetle nowego prawa Inspekcja Handlowa wymierzy kary pieniężne jednostkom odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję kotłów, które nie spełniają wymogów unijnych.
15.10.2019

Bolesław Piecha: Będę pracował na rzecz wyborców!

43,59% – Polaków zagłosowało na PiS. Lokalnie: Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48,28% poparcia w okręgu rybnickim, dzięki temu 5 z 9 mandatów należy do naszej partii. Przez kolejne 4 lata możemy kontynuować Dobrą Zmianę w Polsce. Jestem szczęśliwy.