Aktualności

29.10.2019

76 nowych pozycji na liście leków refundowanych

​– Wyjątkowość tej listy polega na tym, że jest to bardzo szerokie spektrum pacjentów, którzy z niej skorzystają. – zapowiedział Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski.
 
Listopadowa lista leków refundowanych oznacza poprawę jakości leczenia chorób rzadkich i trudnych.
Osoby cierpiące na raka jelita grubego, z dniem 1 listopada mogą nabyć Lonsurf, lek stosowany w przypadku III i IV linii leczenia tej choroby.
Pacjenci z nieco rzadszym schorzeniem jelit – chorobą Leśnikowskiego-Crohna otrzymują kolejną szansę terapeutyczną w postaci inhibitora PCSK9 – leku Repatha.

Lista leków refundowanych otwiera także nową możliwość pomocy kobietom z rakiem piersi. Dzięki pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz konsultanta krajowego ds. onkologii klinicznej doszło do połączenia dwóch kluczowych programów: „Leczenie raka piersi” oraz „Przedoperacyjne leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem”.

Resort zdrowia podał, że lista uwzględnia także lek Venclyxto – to dobra informacja dla chorych na białaczkę limfocytową.
– To są również leki na stwardnienie rozsiane, gdzie do tej pory część tych pacjentów w ogóle nie miała możliwości leczenia. – zapowiedział Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski.
 
Program lekowy pt.: „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającejsię ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego lub pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego” zostanie poszerzony o dwa nowe leki (Ocrevus i Mavenclad).
 
Ta lista jest przełomem dla osób cierpiących na cukrzycę, ponieważ wprowadza do refundacji flozyny, czyli nowoczesne leki, na których refundację czekaliśmy 7 lat. To są leki, które nie tylko pomagają dobrze kontrolować cukrzycę, ale również zapobiegają powikłaniom. – dodaje Anna Śliwińska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
 
Wiceminister Zdrowia, Maciej Miłkowski mówił także o wprowadzeniu systemów do monitorowania glikemii oraz opatrunków, które są potrzebne chorym w trakcie ostatniego stadium leczenia – w zespole stopy cukrzycowej.
 
Odświeżona lista leków objętych refundacją stanowi również ulgę dla osób cierpiących na osteoporozę, astmę i alergie.
 

powrót do góry

23.10.2019

Zawarto nowe porozumienia w sprawie Brexitu. Co to oznacza?

17 października, w Brukseli rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie liderów UE w sprawie Wielkiej Brytanii. Według komentatorów była to „ostatnia szansa” na uzyskanie porozumienia, które umożliwi Zjednoczonemu Królestwu opuścić UE 31 października. Za sprawą poprawki posła Olivera Letwina, zostało to odroczone.
23.10.2019

Inspekcja handlowa przejmuje dowodzenie – trwa walka o zdrowie Polaków!

16 października Sejm zatwierdził dwie nowelizacje ustaw – o inspekcji handlowej i prawie ochrony środowiska. Aktualizacje oczekują na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. W świetle nowego prawa Inspekcja Handlowa wymierzy kary pieniężne jednostkom odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję kotłów, które nie spełniają wymogów unijnych.
15.10.2019

Bolesław Piecha: Będę pracował na rzecz wyborców!

43,59% – Polaków zagłosowało na PiS. Lokalnie: Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48,28% poparcia w okręgu rybnickim, dzięki temu 5 z 9 mandatów należy do naszej partii. Przez kolejne 4 lata możemy kontynuować Dobrą Zmianę w Polsce. Jestem szczęśliwy.